Opolszczyzna wydaje się być nieco zapomnianym, pod względem turystycznym, regionem Polski. Sąsiedztwo Wrocławia,  Śląska i Krakowa sprawia, że większość odwiedza województwo opolskie jedynie przejazdem. Ktokolwiek jednak tam był wie, że warto tam wrócić. Nizinny krajobraz wcale nie nudzi, a niezapomnianych wrażeń dostarczają pałace, zamki, drewniane kościółki i miasteczka z pięknymi staromiejskimi zabudowaniami. I jeszcze symbol Opola – Festiwal Polskiej Piosenki!

Jednak naszą wizytę na ziemi opolskiej rozpocznijmy od małych miasteczek. Brzeg z zabytkową zabudową i rezydencją Piastów Śląskich, którą nazwano śląskim Wawelem. Nysa, nazywana Śląskim Rzymem, zachowała do dziś dawny średniowieczny układ. Warto zajrzeć też do Otmuchowa, ponad którym góruje gotycko-renesansowy zamek oraz Kamienia Śląskiego, gdzie znajdziemy urokliwy pałac i… wiatrak z XIX wieku.

Na Opolszczyźnie odnajdziemy wspaniałe krajobrazy, m.in. nad Jeziorem Otmuchowskim. Nic dziwnego, że ten region od lat przyciągał filmowców i malarzy. W niewielkiej miejscowości Paczków, słynącej z nietkniętej średniowiecznej zabudowy, malarze organizują spotkania plenerowe, a ludzie filmu kręcą  swoje dzieła. Warto zwiedzić tamtejsze Muzeum Gazownictwa, które kryje w sobie prawdziwie zaskakujące eksponaty. Co charakterystyczne dla Opolszczyzny, kryje ona na swoim obszarze piękne kompleksy pałacowe i zamkowe. Wyglądają one tym bardziej imponująco, że położone są na zupełnie płaskim obszarze i usytuowane najczęściej w bardzo małych miejscowościach. Przykładem takiej zabudowy jest pałac w Mosznej, który przypomina zamek z filmów Walta Disneya. Na jego terenie mieści się stadnina koni, a co roku na wiosnę odbywa się Święto Kwitnących Azalii.

Wróćmy jednak do Opola, serca tych ziem. Nie zachował się niestety zniszczony  czasie wojny Zamek Piastowski, po którym pozostała jedynie wieża. Opole jest miastem bardzo zadbanym, zielonym, nic dziwnego, że podczas festiwalu piosenki ściągają do niego tłumy turystów, nie tylko wielbicieli muzyki. Dobra baza hotelarsko-gastronomiczna zachęca do podróżowania w te rejony. Nieopodal Opola warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej, będące kompleksem chat i zabudowań gospodarczych sprzed ponad 100 lat. Warto zatrzymać się w tamtejszej karczmie i spróbować tradycyjnego posiłku tego regionu. Silne oddziaływanie ma na Opolszczyźnie kultura ludowa. Rokrocznie w Gogolinie odbywa się Opolskie Święto Pieśni Ludowej, które zostało zainspirowane przez słynną piosenkę: ‘Poszła Karolinka do Gogolina’. Region opolski słynie też z precyzyjnych wyrobów ceramicznych z bogatą ornamentyką.

Opolszczyzna to także łagodne wzniesienia wulkaniczne. Na najsłynniejszym z nich – Górze Świętej Anny, mieści się symboliczna granica między Górnym i Dolnym Śląskiem, a także zespół klasztorny z bazyliką mniejszą oraz… amfiteatr w bazaltowej skale.